Pro základní funkčnost, zpříjemnění používání webu, analytické účely a v případě udělení souhlasu také pro účely cílení reklamy využíváme soubory cookies. Nastavení vlastních preferencí cookies můžete kdykoli upravit odkazem ve spodní části stránek.

Otevírací doba kamenné prodejny:

Po - Pá 09 - 17.00h

So 09 - 12.00h

 

FOTO OBCHOD

Kde nás najdete:

Ukázat na mapě

PARKOVÁNÍ  přímo před prodejnou

e-shop:

  • Kola posíláme seřízená
  • Ke 100% zákazníků dorazilo zboží nepoškozené
  • Poštovné zdarma - pro objednávky nad 1500 Kč

KONTAKTY

CYKLOSPORT M - Jana Masaříková
Pod Špičákem 117
470 01 Česká Lípa
tel: +420 487 524 180, mobil 731 554177
info@cyklosportm.cz
IČO:87545616
DIČ: CZ7852182316

ZBOŽÍ V AKCI

GARANČNÍ PROHLÍDKA na každé zakoupené kolo v naší prodejně -

ZDARMA

DOVOZ jízdního kola po České Lípě ZDARMASmile

................................................................................................................

 

Slevy poskytované členům Klubu pevného zdraví

 INFORMACE » Porovnání kol 26"/27,5"/29
Porovnání kol 26"/27,5"/29"

Klasickou 26", zbrusu novou 27,5", nebo úspěšně etablovanou 29"? Uživatelé MTB kol si v současnosti mohou vybírat mezi třemi rozměry kol. Na první pohled se to může jevit matoucí, ale při bližším pohledů objevíme mnoho výhod. MERIDA vysvětluje, jak tři vlastnosti - "váha", "překonání překážek" a "trakce/přilnavost" - určují charakter sady kol a také to, který kompromis by si měl konkrétní jezdec zvolit v závislosti na svých požadavcích.

VÁHA

Vzhledem k faktu, že MTB jezdci jezdí po členitých a kopcovitých terénech, hraje váha obecně důležitou roli. Podle zákonů fyziky mají kola obrovský význam jako rotační hmota, která musí být neustále roztáčena s každým šlápnutím do pedálů. A proto lehčí je lepší. Zatímco 29" kola jsou asi o 12 % těžší než 26" verze srovnatelné kvality, 27,5" varianta má na váze přírůstek přibližně jenom 5 %. Stejně kvalitní 26“ kolo tak bude vždy nejlehčí volbou. Nicméně, modely 27,5" nabízejí jiné výhody (viz níže) v poměru k jen těžko postřehnutelné vyšší váze. Devětadvacítky přesvědčují výhodami, kterých nedosahují 26" ani 27,5" kola, za předpokladu, že se za určitých okolností vyrovnáte se zvýšenou hmotností kol - v závislosti na oblasti použití. Pokud jezdec požaduje větší a lepší průchodnost terénem, zvýšenou trakci a přilnavost, doporučuje se více průměr 29". V případě, že je požadován větší důraz na váhu a zrychlení, optimální výběr je menší průměr.

PŘEKONÁVANÍ PŘEKÁŽEK

Kořeny, skály, schody, při jízdě v terénu čelí MTB jezdec mnoha různým výzvám, které je třeba překonat na kole. To, jak kola zvládnou překonat danou překážku, je podstatně určeno jejich průměrem a tlakem vzduchu v pneumatice. Pravidlo v tomto případě zní - čím větší kola, tím méně je ovlivnitelné jejich chování při překonávání kořenů apod., a čím větší jsou kola, tím nižší je tlak vzduchu při identické váze jezdce. Následně, nižší tlak vzduchu znamená pneumatiku s "hladší" charakteristikou, která znovu disponuje lepší schopností překonávat překážky. Když vezmeme v úvahu relativní úhel, ve kterém různé průměry kol překonávají překážky, zvládají devětadvacítky tento úkol mistrovsky s -6 % v porovnání s 26" verzí. Nicméně, 27,5 "kola dosahují již dvou třetin této výhody. Čím více jezdec upřednostňuje plynulé překonávání překážek, tím větší průměr kol by měl zvolit.

TRAKCE / PŘILNAVOST

Čím má kolo lepší přilnavost, tím větší bezpečnost poskytuje jezdci na jakékoliv trati. Navíc, zvýšená přilnavost má za výsledek vyšší potenciální rychlost, což je pro závodníky nesmírně důležité. Trakce hraje velmi důležitou roli pro MTB jezdce pohybující se v terénu, který sám o sobě neposkytuje takovou přilnavost, jako např. asfalt a který rovnoměrně zahrnuje strmé stoupání a sjezdy. Kromě zvoleného typu pneumatik, pro co nejlepší možnou přilnavost, jsou klíčové dva rozdílné aspekty: styčná plocha (oblast, na které se dotýká pneumatika s povrchem) a individuálně zvolen tlak vzduchu. V podstatě, čím menší je tlak, tím větší je přilnavost. Při identické váze jezdce využívají 29“ pneumatiky o 0,3 až 0,4 baru nižší tlak; v případě verze 27,5" je tlak vzduchu snížen o dalších 0,2 barů. A proto nabízí větší průměry kol srovnatelné výhody. Totéž platí pro styčnou plochu, která se dosáhne při stejném tlaku vzduchu. Devětadvacítky dosahují vrcholu při vzájemném srovnání když nabízejí o 50 % větší plochu než 26", ale 27,5" už poskytuje bonus 33 %.

Zdroj: Merida-bike.cz